Ukulele – mały wielki instrument

Ukulele – mały wielki instrument

Ukulele to instrument strunowy szarpany, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Pochodzi z Hawajów i jego nazwa powstała od tamtejszych słów uku – czyli pchła i lele – skakać. Często mylone jest z gitarą, która wygląda bardzo podobnie. Najprostszym rozróżnieniem tych dwóch instrumentów jest ilość strun. Podczas gdy gitara ma ich 6, ukulele ma jedynie 4.

Rodzaje ukulele

Istnieją 4 rodzaje ukulele: sopranowe, koncertowe, tenorowe i barytonowe. Różnią się rozmiarami i brzmieniem. Najmniejsze i najpopularniejsze jest sopranowe. To ono powstało jako pierwsze i jego brzmienie można nazwać kanonicznym dla tego instrumentu. Trochę większe jest ukulele koncertowe. Przez swoje rozmiary jest wygodniejsze do grania i trochę głośniejsze. Ukulele tenorowe i barytonowe mają zbliżone brzmienie do gitary klasycznej. Pierwsze jest popularne wśród profesjonalnych muzyków, drugie dość rzadko spotykane.

Jakie wybrać?

Najczęstszym wyborem do domowego grania są ukulele sopranowe i koncertowe. Ceny instrumentów zależą od wielu czynników i wahają się od 100 do kilku tysięcy złotych. Na początek oczywiście nie ma co wydawać zbyt wiele pieniędzy. Jeśli jednak wiemy, że instrument nie jest chwilową zachcianką i mamy nieco większy budżet, warto wydać 200-500 zł na lepszej jakości ukulele. Warto dokupić do niego od razu futerał, w którym będziemy trzymali i przenosili nasz instrument.

Post Comment