Maltańczyki – co warto wiedzieć?

Maltańczyki – co warto wiedzieć?

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras psów i towarzystwa człowiekowi dotrzymują już od starożytności. Co charakteryzuje te czworonogi?

Wygląd

Maltańczyki to małe, białe i puchate psy klasyfikowane w sekcji biszonów. Samce mogą być trochę większe od samic, ale ogólna masa ciała powinna mieścić się w przedziale od 2 do 4 kg, a wysokość w kłębie od 20 do 25 cm. Charakterystyczne dla maltańczyków są ich duże, czarne okrągłe oczy. Psy te nie mają sierści, a włosy.

Pielęgnacja

Pielęgnacja maltańczyków może być dość problematyczna. Co prawda nie linieją, ale o ich włosy trzeba bardzo dbać. Maltańczyki mają białe i długie umaszczenie, łatwo się zatem brudzą i kołtunią. Pieski należy regularnie czesać, a w razie potrzeby oddawać w ręce fryzjera. Ważne jest także codzienne przemywanie oczu, ponieważ łzy zostawiają rdzawe ślady na ich pyskach.

Zdrowie

Maltańczyki uchodzą za psy zdrowe i długowieczne. Jeśli odpowiednio o nie dbamy, mogą spokojnie dożyć 20 lat. Rzadko zdarzają się choroby genetyczne. Problemy mogą pojawić się przy jedzeniu. Należy pilnować, aby nie przekarmić psa, ponadto maltańczyki mogą mieć alergie pokarmowe.

Charakter

Maltańczyki potrzebują nieustannego kontaktu z człowiekiem. Są wesołe, towarzyskie i uwielbiają spędzać czas na kolanach. Samotność ma bardzo negatywny wpływ na te psy, dlatego nie są rekomendowane dla osób, których często nie ma w domu. Ze względu na swoją wielkość, nie nadają się do domów z małymi dziećmi.

Post Comment