Zwierzęta, które chodzą po wodzie

Zwierzęta, które chodzą po wodzie

Chociaż większość w wodzie pływa, zawsze znajdą się tacy, którzy na przekór po niej przejdą.

Kojarzyć może się to z biblijną historią Chrystusa, ale więcej w tym fizyki niż cudów. Na ogół woda nie jest powierzchnią umożliwiającą spacery, jednak niektóre zwierzęta sprytnie wykorzystują jej właściwości do przemieszczania się. Kto potrafi chodzić po wodzie?

Wodny narciarz

Będąc nad jeziorem lub stawem pewnie większość mogła zaobserwować nartnika. Ten ciekawy owad bardzo sprawnie porusza się po powierzchni wody, zupełnie jakby sunął na nartach. Stąd też jego nazwa. Wielu zastanawia się pewnie dlaczego nartniki nie toną? Wszystko za sprawą napięcia powierzchniowego. Na odnóżach nartników znajdują się mikroskopijne włoski, które pozwalają na lepsze wnikanie powietrza i tworzenia się pęcherzyków. W połączeniu z hydrofobowym woskiem pozwalają one na utrzymywanie się owada nad powierzchnią wodą.

Nadwodna jaszczurka

Polski bazyliszek zabijał wzrokiem, południowoamerykański biega po wodzie. Bazyliszek płatkogłowy to niewielka jaszczurka o naprawdę sporych stopach. Choć nie robi tego często, w razie potrzeby może stanąć na dwóch łapach i swobodnie przebiec jezioro lub staw. Widok jaszczurki swobodnie poruszającej się po powierzchni wody robi wrażenie. Wszystko jednak da się wyjaśnić za pomocą fizyki. Gdy jaszczurka uderza stopą w wodę, wytwarza pęcherz powietrza. Zanim ten zdąży zniknąć, bazyliszek błyskawicznie przemieszcza łapę w następne miejsce.

Post Comment