Jeśli błękitna krew świadczy o szlachetnym urodzeniu, to ośmiornice są prawdziwymi arystokratami w świecie zwierząt.
Jak się okazuje kolor czerwony nie jest jedynym kolorem krwi. Wszystko zależy od pierwiastka, który w niej występuje. U ludzi i wielu innych gatunków zwierząt budulcem hemoglobiny jest żelazo i to jemu zawdzięczamy czerwony kolor krwi. Jakie inne barwy krwi występują wśród zwierząt?
Podwodna arystokracja
Choć wielu kojarzy się bardziej ze związkiem frazeologicznym, to błękitna krew naprawdę istnieje. Niestety nie u ludzi, a u niektórych gatunków stawonogów. Taki odcień związany jest z zawartością hemocyjaniny, której składnikiem jest miedź. Pierwiastek ten po natlenieniu zyskuje niebieski kolor, co można obserwować np. na dachach niektórych starych kościołów. Najpopularniejszym przykładem posiadaczki błękitnej krwi jest ośmiornica, która ponadto do jej pompowania wykorzystuje aż trzy serca.
Płynne złoto
Jeśli kiedyś nieumyślnie nadepnąłeś na biedronkę, mogłeś zauważyć sporo żółtej substancji. Taki właśnie kolor ma krew chrząszczy i osłonic. Wynika to z wysokiego stężenia wanabin, które dają żółty pigment. Dla badaczy występowanie tej substancji we krwi jest nadal zagadką. Przykładowo w żółtej krwi ogórka morskiego występuje na tyle dużo hemocyjaniny, aby zaspokoić jego zapotrzebowanie na tlen, ale nie na tyle dużo aby zmienić jej barwę. Wanabiny nie są więc odpowiedzialne za transport tlenu.