Dbaj o porządek na śmietniku, czyli dlaczego warto segregować odpady

Dbaj o porządek na śmietniku, czyli dlaczego warto segregować odpady

Bycie eko-przyjaznym to nie tylko ograniczenie spożycia mięsa czy korzystanie z materiałowych toreb na zakupy. Tak naprawdę jeden z najistotniejszych etapów dbania o środowisko zaczyna się na śmietniku. Segregacja śmieci jest najlepszym sposobem na to, aby dać drugie życie wielu tworzywom i tym samym oszczędzić zasoby naszej planety. Obecny podział pojemników na śmieci obejmuje 5 rodzajów odpadków. Papier (niebieski pojemnik), szkło (zielony), metale i tworzywa sztuczne (żółty), bioodpady (brązowy) oraz odpady mieszane (czarny). Warto mieć na uwadze ten kolorowy zestaw kontenerów i przynajmniej podczas pakowania śmieci, nie wsadzać wszystkiego do jednego wora.

Segregacja a recykling

Dzięki odpadom segregowanym możliwe jest pozyskanie surowców wtórnych, które zamiast zanieczyszczać naszą planetę, zostaną ponownie wykorzystane. Segregacja śmieci powoduje więc, że kolejnym etapem po wywozie, może być oczyszczenie i recykling tego, co nadaje się do ponownego wykorzystania. Tym sposobem możemy uratować całe połacie drzew od wycinki, jeśli tylko wspólnie zadbamy o to, żeby makulatura lądowała zawsze w niebieskim pojemniku. Oszczędzanie surowców naturalnych sprawi więc, że nie tylko my, ale też pokolenia żyjące po nas, będą mogły cieszyć się czystymi plażami i lasami, zamiast mieszkać na wielkich wysypiskach, pośród rozkładających się powoli odpadów.

Segregacja – korzyści

Posegregowanie swoich prywatnych odpadków na pięć kategorii zajmuje zaledwie kilka minut, ale dla ułatwienia, można po prostu postawić więcej pojemników na śmieci w swoim mieszkaniu. Dzięki takiej domowej segregacji, będzie można bez zabierania ze sobą całego ogromnego worka, wynieść w pierwszej kolejności rozkładające się resztki jedzenia, natomiast papiery i kartoniki ugnieść osobno tak by zajmowały mniej miejsca i czekały spokojnie na wyniesienie. Z pewnością ułatwi to dbanie i o planetę i o porządek we własnym mieszkaniu. Co więcej, za wywóz śmieci segregowanych ponosi się mniejsze koszty, więc i na budżecie taka ekologiczna praktyka odbije się pozytywnie.

Post Comment