Równowaga PEH czyli jak zakończyć pech Twoich włosów

Równowaga PEH czyli jak zakończyć pech Twoich włosów

Zrozumienie tego czym jest równowaga PEH i z czym się ona wiąże jest jednym z fundamentalnych kroków w świadomej pielęgnacji włosów.

P jak proteiny

Proteiny to białka, które uzupełniają ubytki we włosach. Ich niedobór sprawia, że włosy stają się matowe, oklapnięte i mniej podatne na stylizacje. Nadmiar protein powoduje sztywność i szorstkość pasm na głowie.

Przykłady protein: Hydrolyzed Keratin, Milk Protein, Silk

E jak emolienty

Emolienty to substancje natłuszczające. Tworzą warstwę ochronną na włosach, która zatrzymuje w nich nawilżenie i chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Emolienty stanowią podstawę w pielęgnacji, powinny być zatem stosowane najczęściej (najlepiej pod koniec mycia, dla zabezpieczenia włosów). Niedobór tych składników powoduje puszenie, elektryzowanie i plątanie się włosów. Nadmiar może je obciążyć i przyklapnąć u nasady.

Przykłady emolientów: oleje, woski, silikony, alkohole tłuszczowe

H jak humektanty

Humektanty są substancjami nawilżającymi włosy. Ich niedobór powoduje suchość i sianowatość włosów. Nadmiar może wiązać się z utratą objętości, elastyczności i trudnościami w rozczesywaniu. Humektanty stanowią przeciwwagę do protein.

Przykłady humektantów: Glycerin, Aloe, Panthenol, Mel (miód)

Równowaga PEH nie oznacza stosowania wszystkich składników w takich samych ilościach. Każde włosy są inne i w zależności od pogody, ich kondycji i skrętu potrzebują dopasowanej pielęgnacji.

Post Comment