Notatki kluczem do łatwego zapamiętywania

Notatki kluczem do łatwego zapamiętywania

Podstawą łatwego uczenia się są przejrzyste notatki, gdyż podczas ich tworzenia uczymy się najwięcej. Wbrew pozorom nie musi być to czasochłonne i trudne. Oto kilka prostych zasad dobrego notowania.

Podstawową zasadą podczas tworzenia notatek, jest zastosowanie różnej wielkości nagłówków, tytułów- powinny być większe niż zwykły tekst. Do ich wyróżnienia nie należy jednak nadużywać ilości kolorów długopisów czy mazaków oraz różnych kształtów i szlaczków. Lepiej ograniczyć się do kilku, tworząc sobie schemat lub szablon, według którego każda strona będzie tworzona tymi samymi kolorami, na takich samych zasadach. Przykładowo, opisując dany temat, wykorzystaj jeden kolor, tak by notatki były monochromatyczne ale jednocześnie bardzo wyraźne. Istotne są również odstępy między wierszami- tak zwana interlinia, która wpływa na przejrzystość tekstu.

Najgorszym błędem podczas robienia notatek jest przepisywanie słowo w słowo tekstu z książek i podręczników. Lepiej jest, gdy po przeczytaniu podręcznika zinterpretujemy dany temat i swoimi słowami powtórzymy najważniejsze informacje. W ten sposób łatwiej je zapamiętać, a podczas przeglądania gotowych notatek, szybciej wszystko powtórzymy. Najlepszym wyjściem jest metoda haseł- lepiej wypisać kilka nazw kojarzących nam się z omawianym tematem, niż opisywać wszystko pełnymi zdaniami. W notatkach stawiamy na jakość, nie ilość.

By wyróżnić ważniejsze słowa lub frazy, warto ubrać je w ozdobne ornamenty, ramki czy zapisać je odmienną czcionką. Ważne jest, aby na pierwszy rzut oka wiedzieć, czego dana strona notatek dotyczy. Zgiełk zwykłego tekstu nie pobudzi naszych myśli i wyobraźni. Jeśli posiadasz pamięć graficzną, zaopatrz się w drobne naklejki samoprzylepne, które możesz wykorzystać podczas sporządzania notatek. Wówczas łatwiej w pamięci przywołasz dane informacje zapisane obok konkretnego obrazka.

Post Comment