Karma mokra dla kota – jak wybrać?

Karma mokra dla kota – jak wybrać?

Nietrudno zauważyć, że niektóre karmy dla kotów nie wyglądają zbyt apetycznie i wcale też zachęcająco nie pachną. Co w związku z tym należy zrobić? Nie jeść ich, oczywiście. Karma jest przeznaczona dla kota i przy jej wyborze należy kierować się tym, co jest dobre dla zwierzaka, a nie tym co tobie wyda się smaczne. Niektórzy producenci kuszą właścicieli opisami na opakowaniach kociego jedzenia, w których obiecują „indyczka z warzywami”, „gotowaną w sosie wołowinę” i inne propozycje, przypominające raczej menu obiadowe w restauracji niż to, co powinno się zaserwować w kociej misce. Poznaj proste wskazówki, którymi się kierować, by zaspokoić potrzeby jedzeniowe swojego zwierzaka.

Po pierwsze, mięso!

Nie jadasz mięsa? Dobra wiadomość dla ciebie jest więc taka, że kot raczej nie będzie dobierał się do twojej sałatki. Koty to w stu procentach mięsożercy, więc najzdrowszy i najszczęśliwszy twój czworonożny przyjaciel będzie wtedy, kiedy podasz mu tłuste podroby. Zwracaj uwagę na procentową zawartość mięsa w karmie, którą kupujesz. Najlepiej też, aby producent wyszczególniał, które część np. kurczaka czy indyka zawiera kocie jedzenie. Zdarza się, że niektóre firmy oszczędzają na produkcji karmy i dopełniają ją zmielonymi dziobami i piórami. Oprócz mięsa, zobacz też uwagę na to, czy karma zawiera witaminy i minerały, takie jak wapń, potas, sód czy cynk.

Unikaj przypraw

Kot chętnie je słone rzeczy, ale sól i przyprawy mu szkodzą. Pilnuj więc, żeby posiłki twojego futrzaka nie zawierały soli i innych smakowych dodatków, gdyż będzie on miał problemy ze strawieniem ich. Zboża i warzywne dodatki też nie są wskazane. Kolejną rzeczą, której dorosły kot powinien unikać, jest mleko. W przeciwieństwie do małych kotków, te większe wykształcają nietolerancję laktozy. Jeśli jednak twój kot jest wyjątkiem od tej reguły, co może się zdarzyć, łyżeczka stołowa mleka w ramach przekąski powinna mu wystarczyć. W miseczkę do picia wlewaj mu mimo wszystko wodę.

Zachowaj wierność jednej firmie (lub dwóm)

Częste zmiany karmy mogą powodować u kota rewolucje żołądkowe, więc kiedy już wybierzesz dla niego taką, która mu zasmakuje i nie zaszkodzi, trzymaj się jej. Przynajmniej dopóki kapryśny zwierzak się nią nie znudzi. Niektóre koty nie są wymagające, ale zdarzają się takie, które nie chcą cały czas jeść tego samego. Wtedy należy zmienić karmę na inną. A gdy znudzi się ponownie, wróć do starej. Nie ma sensu robić wielkiego testu kociego jedzenia, kosztem zdrowia kota, nawet jeśli ten jest chętny do degustacji.

Post Comment