Whisky jest uważana za jeden z prestiżowych trunków. Na całym świecie produkuje się jej rozmaite odmiany. Jedną z najbardziej docenianych przez koneserów odmian jest whisky szkocka. Co wyróżnią ją spośród innych gatunków?
Whisky – jak to w ogóle się zaczęło?
Początków wytwarzania tego rodzaju trunku musimy się doszukiwać w średniowiecznej Europie. To na terenie Irlandii I Szkocji powstawały pierwsze wersje whisky. Jeśli wierzyć podaniom i legendom, za jej produkcję miał odpowiadać sam Św. Patryk. Inne przypisują z kolei ten wyczyn iryjskim mnichom. Napój zwany „wodą życia” miał być produkowany z produktów fermentacji owoców. Trunek ten miał posiadać także właściwości lecznicze – m.in. łagodzić bóle i wydłużać życie. Z czasem produkt ten trafił na teren Szkocji, gdzie również szybko zyskał ogromną popularność. Wzmianki o whisky, jaką znamy dziś, znajdziemy z kolei w przekazach z XVI wieku. Popularność trunku sprawiła, że nazwa ta została oficjalnie uznana za obowiązującą już w XVIII wieku. Dziś swoim zasięgiem obejmuje cały świat.
Whisky szkocka – co wyróżnia single malt?
Na terenie Szkocji produkuje się pięć odmian whisky. Najbardziej znaną jest bez wątpienia single malt. Ta odmiana whisky jest znana i ceniona na całym świecie. Pochodzi ona z jednej destylarni, gdzie jest destylowana w alembikach. Single malt to whisky szkocka, która powstaje wyłącznie z wody, drożdży i słodowanego jęczmienia. Do jej produkcji nie dodaje się żadnych innych zbóż. Więcej o niej dowiesz się pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/7-single-malt-whisky-szkocka. Poza tym whisky szkocka to także single grain. Ten trunek powstaje z kolei z innych niż jęczmień niesłodowanych zbóż. Destylacja następuje z kolei w specjalnych kolumnach. Szkoci wytwarzają również blendy. Blended malt to trunek złożony z dwóch lub więcej single malt, których nie destylowano w jednej destylarni. Blended grain natomiast powstaje w wyniku zmieszania dwóch lub więcej single grain. Poza nimi, na rynku jest także dostępna blended whisky, która polega na zmieszaniu przynajmniej jednej single malt i jednej single grain. Jak widać, whisky szkocka ma wiele oblicz. Takie zróżnicowanie jest bardzo dobre i pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców.