Fantomy bls i als – czym się różnią?

Fantomy bls i als – czym się różnią?

Obecnie, sprzęt służący do ćwiczenia technik ratowania życia bywa dość zaawansowany i nowoczesny. Dotyczy to zarówno defibrylatorów treningowych, które potrafią przeprowadzić kursanta przez wieloetapowy proces przywracania krążenia i symulować wyładowania elektryczne, jak i prostszych akcesoriów. Wydawałoby się, że fantomy szkoleniowe to absolutnie podstawowe gadżety, służące do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jednak i one zostały uwspółcześnione i wyposażone w nowe funkcje. Pod względem zaawansowania, dzieli się je na modele bls (basic life support) oraz als (advanced life support). Czym się od siebie różnią?

Fantomy bls

Fantomy bls to podstawowa wersja fantomu szkoleniowego, z którą styczność najpewniej będzie miał każdy, kto weźmie udział w kursie pierwszej pomocy. Przypominająca ludzką sylwetkę kukła służy do ćwiczenia sztucznego oddychania czy pozycji ustalonej bocznej. Dzięki treningowi z figurą przypominającą człowieka, łatwiej kursantom przełamać się później w realnej sytuacji zagrożenia życia i sprawniej przeprowadzić resuscytację.

Wybór dostępnych modeli bls jest bardzo szeroki. Można znaleźć fantomy przypominające dorosłego człowieka, ale także fantomy dziecięce oraz niemowlęce, dzięki czemu możliwa jest nauka udzielania pierwszej pomocy osobom w różnych grupach wiekowych. Można także znaleźć taki sprzęt, który pozwala uzyskać informację zwrotną z przeprowadzonej na nim akcji ratunkowej. Na stronie https://impilo.pro/fantomy-bls dostępne są fantomy, które przy pomocy aplikacji mobilnej informują o skuteczności wykonywanej na nich resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Fantomy als

Modele fantomów als mają nieco szersze zastosowanie niż bls. Są zazwyczaj dużo droższe niż klasyczne fantomy, jednak dzięki nim, przyszły ratownik medyczny może przećwiczyć znacznie bardziej zaawansowane techniki ratowania życia. Na fantomie als można między innymi trenować intubację ustną i nosową, a nawet dożylne iniekcje. Podobnie jak w przypadku modeli bls, można znaleźć je w wersji dorosłej, dziecięcej oraz niemowlęcej.

Post Comment