Opieka nad osobą obłożnie chorą – jakie posiłki podawać?

Opieka nad osobą obłożnie chorą – jakie posiłki podawać?

Mając w domu osobę chorą i niesamodzielną, musimy poświęcać jej wiele uwagi i troski. Nie tylko leczenie czy rehabilitacja będą pochłaniać naszą uwagę. Opieka nad osobą obłożnie chorą wymaga od nas często także tego, abyśmy towarzyszyli pacjentowi w codziennych czynnościach, dbali o jego higienę, a także odpowiednio zajęli się kwestią posiłków. Ten aspekt jest niezwykle ważny, jeżeli zależy nam zarówno na zdrowiu, jak i dobrej kondycji psychicznej naszego podopiecznego. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek dla opiekunów, którzy gotują oraz karmią swoich bliskich.

​Opieka nad osobą obłożnie chorą – jakość posiłków jest ważna

To bardzo ważne, aby w kwestii posiłków trzymać się zaleceń lekarza, jednak jeżeli takowych nie ma, a chory nie znajduje się na diecie płynnej, nie należy serwować nieapetycznie wyglądających papek. Talerz powinien prezentować się estetycznie, tak aby pacjent chętniej spożywał przygotowane przez nas potrawy. W przeciwnym razie może nastąpić spadek apetytu, a co za tym idzie, ogólne osłabienie stanu zdrowia. Poza tym, jedzenie nie powinno zalegać w żołądku, zatem powinniśmy unikać potraw ciężkostrawnych np. roślin strączkowych. Zadbajmy o to, aby jadłospis chorego był przede wszystkim bogaty w białko i mikroelementy, dzięki czemu karmiony zyska więcej energii.

​Opieka nad osobą obłożnie chorą – przebieg karmienia

Oprócz samego smaku oraz wartości odżywczych posiłków, ważne są także pewne rytuały związane z karmieniem. Warto serwować dania o regularnych porach i zadbać o to, by nie rozpraszać chorego podczas jedzenia. Jeżeli pacjent jest w stanie jeść bez naszej pomocy, nie powinniśmy go w tym wyręczać, a wręcz przeciwnie, zachęcać do samodzielności. Jeśli natomiast potrzebujemy więcej wskazówek na temat tego, jak postępować z chorym w czasie karmienia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową. Tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/ można dowiedzieć się jak uzyskać darmowe wizyty pielęgniarskie. Opieka nad osobą obłożnie chorą może być dużym wyzwaniem dla rodziny, więc warto szukać wszelkich form pomocy.

Post Comment