Klimatyzacja i wentylacja – dlaczego są takie ważne?

Klimatyzacja i wentylacja – dlaczego są takie ważne?

Klimatyzacja i wentylacja to pojęcia o różnych znaczeniach, chociaż często utożsamiane ze sobą. Czym się różnią i dlaczego obecność wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniach, w których przebywamy są takie ważne?

Klimatyzacja i wentylacja – co to takiego?

Klimatyzacja i wentylacja różnią się od siebie. Wentylacja polega na przepływie powietrza, gdzie zużyte zostaje usunięte z budynku i zastąpione świeżym. Odpowiada także za zmniejszenie ilości pary wodnej, powstrzymuje rozwój pleśni i usuwa zapachy, a przede wszystkim szkodliwy tlenek węgla.

Klimatyzacja natomiast zmienia właściwości powietrza w pomieszczeniu np. temperaturę i wilgotność.

Wentylacja jest systemem podstawowym i projektuje się ją razem z budynkami. Wyróżniamy dwa podstawowe systemy wentylacji: grawitacyjną – naturalną oraz mechaniczną, która jest bardziej efektywna.

Znaczenie wentylacji i klimatyzacji

Szczególnie ważna jest wentylacja, ponieważ zapewnia ona podstawowe bezpieczeństwo. Zbyt duża ilość tlenku węgla w powietrzu może powodować bóle głowy, senność, poczucie rozbicia i niedotlenienia, a nawet prowadzić do utraty przytomności.

Nieprawidłowe działanie wentylacji można rozpoznać po wilgoci i zaduchu w pomieszczeniu. To, czy wentylacja działa można rozpoznać przy pomocy dwóch prostych sposobów:

  • poprzez przyłożenie kartki do kratki wentylacyjnej – przy prawidłowo działającej wentylacji, kartka powinna być zasysana do otworu;
  • poprzez przyłożenie w okolice kratki zapalonej świecy – gasnąca świeczka lub płomień, który się nie porusza – świadczą o nieprawidłowym działaniu wentylacji grawitacyjnej.

Działanie klimatyzacji mogłoby wydawać się dobrem luksusowym, jednak we współczesnych czasach optymalna temperatura w pomieszczeniu stała się zupełnym standardem.

Klimatyzacjami i wentylacjami w Toruniu zajmuje się firma: https://www.hgl-lasota.pl/. Polecamy jej usługi ze względu na rzetelność, duże kompetencje i doświadczenie pracowników, a także konkurencyjne ceny.

Post Comment