Zasilacz DIN – oznaczenia bez tajemnic

Zasilacz DIN – oznaczenia bez tajemnic

Zasilacz DIN to jeden z przydatnych komponentów zasilania niektórych urządzeń. Warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, zanim przyjdzie nam kupić nowy i go zamontować.

Zasilacz DIN – oznaczenia

Symbol urządzenia zawiera informacje o mocy oraz napięciu generowanym przez zasilacz DIN. Dwie pierwsze litery stanowią informację o jego typie, a trzecia litera wskazuje na formę obudowy (np. M to budowa modułowa DIN). Pierwsza liczba symbolu zasilacza mówi o mocy urządzenia (np. 30 W), druga wskazuje na napięcie generowane przez zasilacz DIN (np. 24 V). Urządzenie posiada zaciski N i L, które służą do podłączenia zasilania. Oraz zaciski: dodatni – oznaczony jako „+” oraz zacisk ujemny – oznaczony jako „-”. Na zasilaczu DIN znajduje się także zielona dioda, informująca o prawidłowej pracy zasilacza. W przypadku przeciążenia lub zwarcia na zasilaczu dioda gaśnie. Wartość napięcia wyjściowego, generowanego przez zasilacz, można korygować za pomocą pozycjometra (np. przy zasilaczu ZTM 12 V możliwa jest korekcja od 18,8 do 13,2 Volta, a zasilacz 24 V pozwala na korekcję od 21,6 do 26,4 Volta).

Sam montaż zasilacza na szynie DIN ułatwiają wygodne zaciski. Teraz pozostaje podanie napięcia, poprzez zamocowanie przewodów. Przewód fazowy powinien trafić na zacisk L zasilacza DIN, a neutralny – na zacisk L.

Wybierając model zasilacza DIN należy w pierwszej kolejności obliczyć pobór mocy wszystkich jego urządzeń. Od tej wartości warto odjąć zapas (10 –15 % mocy), który zapewni urządzeniu bezpieczne funkcjonowanie.

Najczęściej sprzedawane są:

  • zasilacze na szynę DIN 5 V;

  • zasilacze na szynę DIN 12 V;

  • zasilacze na szynę DIN 18 V;

  • zasilacze na szynę DIN 24 V.

Zakup zasilacza DIN

Zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe proponują szeroką ofertę zasilaczy DIN. Warto jednak kupić to urządzenie u sprzedawcy, który proponuje duży wybór, konkurencyjną cenę i bezpieczną transakcję. Takim miejscem jest specjalistyczny sklep internetowy: https://zasilacze.online/. Posiada on wszystkie wyżej wymienione walory, a zadowoleni klienci wracają na kolejne udane zakupy.

Post Comment