Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by opiekun wiedział na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wyczulone. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; nadmiernie się myć; mieć spocone poduszeczki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Oczywiście objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, koty uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont albo przemeblowanie
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są także produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/product-chy-10934-FURMINATOR-dla-duzych-kotow-krotkowlosych-1szt.html furminator dla kota