Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze zastosować.

Czas wiosenno-letni to czas większej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak małe problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie psa powstaje wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć również krwiomocz. Leczenie należy rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych preparatów, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść preparat – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. jeżeli czworonóg nadal nie będzie chciał skonsumować tabletki to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne dostosowanym aplikatorem na kark czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa